Virtual Museum - Zamki, czołgi, bagnety - Zamek krzyżacki w Nowem nad Wisłą.
Zamki, czołgi, bagnety
Zamek krzyżacki w Nowem nad Wisłą.

Zamki niższej rangi, sprzężone z fortyfikacjami miejskimi - zamek krzyżacki w Nowem nad Wisłą.

Zamek w Nowem nad Wisłą (Ordensburg Neuenburg) był prawdopodobnie budowla dwuskrzydłową, ale zachował się tylko budynek główny. Jest on usytuowany nad skarpą wiślaną, stromo opadająca ku rzece. Był trójkondygnacyjny, podpiwniczony, a jego wymiary to 38,9x12,2m. Nie wiemy czy posiadał szczyty, czy tylko dwuspadowy dach. Pomieszczenia wewnątrz były typowe, czyli na piętrze kaplica, refektarz i pomieszczenia mieszkalno-urzędowe prokuratora. Układ tych pomieszczeń nie jest znany, jak i nie znany jest układ przestrzenny całego założenia, był prawdopodobnie typowy jak i innych budowli tego typu. Zamek miał też funkcję specyficzną jako strażnicy rzecznej, z której kontrolowano ruch towarów przewożonych Wisłą. Warownia odegrała istotna rolę podczas wojen polsko-krzyżackich, zarówno 1410-1411, jak i 1454-1466, gdy podczas tej ostatniej, był ostatnim niezdobytym zamkiem w tej części państwa zakonnego. Uległ dopiero naporowi wojsk Kazimierza Jagiellończyka zimą 1465/1466 i przeszedł w posiadanie korony, aż do roku 1772. W czasach pruskich rozebrano mury obwodowe razem z murami miejskimi, a główny budynek przebudowano na zbór ewangelicki. Dzisiaj budynek został regotyzowany i mieści się w nim placówka kulturalna.

Plany na podstawie rysunków Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.

Aksonometria moja z 1992r

Pozwalam na bezpłatne wykorzystywanie moich rysunków do niekomercyjnych publikacji, pod warunkiem podania imienia i nazwiska autora (Jerzy Orłowski), jak również odnośnika do tejże strony.