Czołg ciężki IS-2 nr taktyczny 410
Czołg ciężki Josif Stalin 2 w barwach 4 Pułku Czołgów Ciężkich 1 Armii Wojska Polskiego (na wschodzie). Pułk utworzono 5 lipca 1944r w okolicach Berdyczowa (wtedy teoretycznie oficjalnie jeszcze polskiego), składał się z czterech kompani po 5 czołgów + czołg dowódcy pułku. Szlak bojowy tak na prawdę Pułk rozpoczął od udziału w zdobyciu Warszawy 17 stycznia 1945, po czym pomaszerował na Bydgoszcz i pomógł w walkach o miasto. 29 stycznia pojechali do Jastrowia by wziąć udział w bitwie o przełamanie Wału Pomorskiego. Udziału w pierwszych walkach o Wał i przełamanie pozycji głównej pułk nie wziął, gdyż część czołgów po prostu nie zdążyła dojechać z braku paliwa. Braki w zaopatrzeniu były zmorą całej 1 Armii Polskiej i znacząco przyczyniły się do wzrostu strat, zarówno w ludziach, jak i sprzęcie. Dopiero od 10-ego lutego od walk o Mirosławiec, który dzięki IS-om zdobyto, zaczęła się dla tej jednostki epopeja pomorską. Przypomnę, że był to czarny dzień dla 2 batalionu 1 Brygady Pancernej i IS-y ratowały im tyłki. 18 lutego IS-y uwikłały się w walki pod Wierzchowem i Złocieńcem, gdzie ogniem swych 122mm armat wspierały piechotę. Następny był Kołobrzeg gdy od 10 marca, przez 5 kolejnych dni niszczyły niemieckie punktu oporu. W dniach 20-30 kwietnia Pułk brał udział w osłanianiu wojsk sowieckich zdobywających Berlin po czym walcząc dotarł do Łaby i w miejscowości Zuhldorf zakończył wojnę. Tyle oficjalna historia. Model przedstawia wóz dowódcy 1 Kompani Czołgów Ciężkich. Ciekawe jest malowanie numeru taktycznego: numer 4100 który obowiązywał do końca lutego, zmieniono na 410, zamalowując po prostu jedno zero.
Sam model został sklejony 20 lat temu i tylko niedawno przemalowany. Model pojazdu ze starszą wersją przedniego kadłuba, ale takiego nie znalazłem w dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej wozy 4 Pułku w okresie wojny.
IS-y w ruchu możemy oglądać w filmie Jarzębina Czerwona, jak i również w sławetnych Czterech pancernych, w odcinku Fort Olgierd, jako niemieckie pantery.
Zestaw Dragon 6012 Skala 1:35
Ocena zestawy - dość dokładnie odwzorowane szczegóły, choć forma stosunkowo stara.
Zdjęcia - internet.