51366247
Najmniejsze zamki niższej rangi - zamek krzyżacki w Bezławkach.
Na niewielkim morenowym wyniesieniu na styku Warmii i Mazur, na przełomie wieku XIV i XV Krzyżacy zbudowali niewielki zameczek (Ordensburg Bäslack). Właściwości obronne tej „fortecy” były niewielkie, ale zawsze jednak miała szansę oprzeć się jakimś niewielkim oddziałom zwiadowczym Litwinów, czy Polaków. Zresztą zamek w Bezławkach nie miał opierać się długotrwałym oblężeniom, miał być siedzibą urzędnika rangi komornika, niewielką strażnicą na granicy z biskupią częścią Państwa Zakonnego i zarazem bazą wypadową dla wypraw odwetowych na Litwę. Komornik w Bezławkach podlegał bezpośrednio prokuratorowi w Kętrzynie, który to z kolei był podległym komtura w Bałdze, a okresowo w Rynie. W roku 1402 w zamku przetrzymywano Świdrygiełłę, brata Władysława Jagiełły, a wcześniej bo w 1398 przebywał w nim … lew afrykański, podarunek księcia Witolda dla Wielkiego Mistrza Konrada von Jungingena. Lew później powędrował do zwierzyńca na zamku w Sztumie. Sam zamek składał się z niewielkiego budynku głównego o wymiarach 26x12m, niepodpiwniczonego, mającego trzy kondygnacje, w których przyziemie było gospodarcze, piętro mieściło niewielka kaplicę i pomieszczenia urzędnicze, a poddasze magazyny żywności i oczywiście jak we wszystkich innych zamkach okienka strzelnicze. Całe założenie otoczone niewysokim murem miało wymiary 53x39m, czyli tyle co niektóre starsze kasztele, posiadało umocnioną bramę i dwie niewielkie baszty narożne oraz dwie półotwarte basteje w linii murów. Zamek nie odegrał większej roli w wojnach polsko-krzyżackich w XVw. W 1513 roku budowlę przebudowano na kościół, a na dziedzińcu urządzono cmentarz. Od strony zachodniej, w 1726r do głównego budynku dobudowano prostokątną, czterokondygnacyjną wieżę, a od wschodu zakrystię. Kościół obecnie pełni rolę katolickiego kościoła parafialnego dla filii parafii w Wilkowie. Mimo przebudowy na kościół, jest najlepiej zachowanym małym zamkiem krzyżackim.
Plany na podstawie rysunków Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.
Rysunek oryginalny - tamże.
Aksonometria moja z 1992r
Zdjęcia internet.
Pozwalam na bezpłatne wykorzystywanie moich rysunków do niekomercyjnych publikacji, pod warunkiem podania imienia i nazwiska autora (Jerzy Orłowski), jak również odnośnika do tejże strony.