Uproszczona i produkowana masowo wersja bagnetu „No 4”, w której w procesie produkcji wyeliminowano frezowanie głowni.
Tło historyczne:
Od początku roku 1942, kiedy dostawy nowych karabinów Lee-Enfield zaczęły znacząco się zwiększać, władze brytyjskie zaczęły szukać wszelkich sposobów na obniżenie ich kosztów produkcji. Każda, nawet minimalna oszczędność miała znaczenie w sytuacji, gdy liczba karabinów zaczęła iść w setki tysięcy, a niebawem w miliony sztuk. Poszukiwania te nie ominęły także bagnetów.
Dotychczas produkowane bagnety „No 4 Mk I” charakteryzowały się wysoką jakością wykonania oraz technologią produkcji wykorzystującą zarówno kucie, jak i frezowanie (co pozwalało na uzyskanie krzyżowego przekroju poprzecznego głowni). Uznano jednak, że frezowanie jest procesem, który niepotrzebnie wydłuża czas produkcji oraz zwiększa zużycie maszyn i energii, więc podjęto decyzję o rezygnacji z niego. Od tej pory głownie uzyskały przekrój kołowy, a sam bagnet (oznaczony teraz „No 4 Mk II”) nabrał specyficznego wyglądu, z powodu którego żołnierze zaczęli nazywać go „gwoździem” lub „świniobojem” („pig-sticker”). Poza tym niczego więcej w procesie produkcji nie zmieniano (poza bardziej zgrubnym wykończeniem), a cały bagnet nadal stanowił jednolitą odkuwkę.
Bagnety „No 4 Mk II”, podobnie jak poprzednie „No 4 Mk I”, produkowano w Szkocji (Clydebank) w firmie Singer Manufacturing (znanej wcześniej z produkowania maszyn do szycia). Większość bagnetów tej wersji wyprodukowano jednak za granicą na brytyjskie zamówienia – w Small Arms Ltd w Long Branch (Kanada) oraz w amerykańskiej wytwórni Savage Arms w Chicopee (w stanie Massachusetts). Ogółem te trzy fabryki wyprodukowały około 3 milionów bagnetów „No 4 Mk I”, co daje ponad połowę wszystkich bagnetów „No 4” wszystkich wersji.
Opis eksponatu:
Bagnet „No 4 Mk II” wyprodukowany w okresie 1942 – 1944 przez zakłady Long Branch (pod nabitym oznaczeniem typu „No 4 Mk II” widoczny jest znak producenta w postaci nałożonych na siebie liter „L” oraz „B”, nieco zniekształcony nabitą inną puncą o nieznanym przeznaczeniu). Po przeciwnej stronie widoczny jest nabity w pionie numer 9006 częściowo zatarty przez głęboką rysę na brzegu numeru.