59556775 Virtual Museum - Po stronie zła - Rottenfuhrer z Forstschutzkommando- GG, lato 1943. Virtual Museum - Po stronie zła - Rottenfuhrer z Forstschutzkommando- GG, lato 1943.
Po stronie zła
Rottenfuhrer z Forstschutzkommando- GG, lato 1943.
Visited 7 times

Rottenfuhrer z Forstschutzkommando- GG, lato 1943.

Rottenfuhrer z Forstschutzkommando- tereny Generalnej Guberni, późne lato 1943.

Rottenfuhrer (odpowiednik kaprala) ubrany w standardowy, sukienny mundur Luftwaffe z bluzą fliegerblouse, pas z klamrą tego samego rodzaju wojsk, buty marszowe oraz furażerkę. Uzbrojony w jedną z wersji pierwszowojennego Gew 98 oraz bagnet pierwszowojenny (popularnie nazywany ością). Obszycia dla formacji Forstschutzkommando, które częściowo zostały zmienione po wrześniu 1943 gdy formacja otrzymała nową nazwę Forstschutzkorps.

Formacja Forschutzkommando została powołana do życia na początku 1940 roku na osobiste polecenie Reichsforstmeiter'a Hermanna Goringa. Wielki Łowczy III Rzeszy, na jej terenie, już wcześniej uporządkował sprawy gospodarki leśnej a pieczę nad zasobami leśnymi sprawowała służba leśna która w zależności od tego do kogo należały dane tereny zalesione, nosiła różne wzory umundurowania. Jednak sprawy się skomplikowały po podboju Polski w 1939 roku. Część zdobyczy terytorialnej włączono do Rzeszy a z pozostałej części utworzono tak zwaną Generalną Gubernię w której kwestia terenów leśnych nie do końca leżała już w gestii Goringa. Tereny te, zwłaszcza we wschodnich rejonach, posiadały rozległe obszary o chrakterze borów i puszcz, które ze wzgledów na swoje naturalne walory zarówno w kwestii flory jak i fauny szczególnie interesowały Goringa. Dlatego utworzył on formację paramilitarną, działąjącą jedynie na terenie Gubernatorstwa a mającą rozszerzone uprawnienia i obowiązki straży leśnej. Była podzielona na dwie słuzby: słuzbę ochrony i służbę techniczną. Ta druga zajmowała się pracami leśnymi, szkoleniem i nadzorem nad pracownikami (głównie Polakami ale prawdopodobnie też Ukraińcami i Białorusinami), obsługą i konserwacją technicznego sprzętu używanego w gospodarce leśnej. Często jako umundurowania roboczego, używała ona drelichowych kombinezonów Luftwaffe. Do tej służby powoływano głównie volksdeutchów z terenów Polski. Służba ochrony była uzbrojoną formacją zajmującą się ochroną prac i robotników leśnych podczas ich pracy, ochroną mienia i sprzętu do prac leśnych, walka z lokalną partyzantką oraz kłusownikami, wyłapywanie mniejszości narodowych ukrywających się w lasach. Powoływano do niej głównie rodowitych Niemców oraz volksdeutchów o wysokim stopniu zniemczenia. Obie służby były całkowicie umundurowane z zasobów Luftwaffe. Uzbrojenie prawdopodobnie nie było jednolite ale starano się aby cała broń długa była systemu mausera. We wrześniu 1943 roku formację przemianowano na Forstschutzkorps i wtedy też prawdopodobnie nastąpiła wymiana naszywek na lewe ramię munduru. Wersja większa, z orłem i napisem "Forstschutzkommando" została zastąpiona samym orłem w wersji dla tej formacji. Istnieją zdjęcia dokumentujące iż część funkcjonariuszy tej formacji była szkolona w ośrodku szkoleniowym policji w Rabce, prowadzonym przez SS. Źródła opisujące formację podają iż elemnty tej służby były w ostatnim roku wojny włączne do walk frontowych bądź to jako uzupełnienia dla wycofujących się wojsk regularnych, bądzź jako elemnty tworzonych ad choc kampfgruppe bądź jako zwarte pododdziały oddawane do dyspozycji wojsk pierwszoliniowych. Zasoby formacji ocenia się na 2000 ludzi. W formacji obowiązywały następujące rangi (od najwyższej)- Obertruppenfuhrer, Truppenfuhrer, Oberscharfuhrer, Scharfuhrer, Oberrottenfuhrer, Rottenfuhrer, Forstschutze. Opaski z nazwą służby, nad mankietem lewego rękawa nosili jedynie wyżsi funkcjonariusze.

Zdjęcia figur są własnością intelektualną autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora lub podania źródła pochodzenia, może być podstawą do dochodzenia o odszkodowanie na drodze sądowej. Żadna część kolekcji ani prezentowane na zdjęciach symbole nie mają na celu propagowania idei systemów totalitarnych. Są jedynie ukazaniem prawdy historycznej. Ideą strony jest upowszechnianie pasji kolekcjonerskiej i zamiłowania do historii. Wszystkie symbole kojarzone z w/w systemami politycznymi są legalnie wyprodukowanym elementem przedmiotów kolekcjonerskich. Zdjecia archiwalne, zgodnie z obowiazującym prawem, jako część twórczosci systemu uznanego za zbrodniczy, nie podlegają prawom autorskim.